Informacje dla pacjentów

Chciałbym wybrać się do seksuologa ale nie wiem którego wybrać?

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że tytułu seksuologa używają nie tylko lekarze ale również np.: psycholodzy. W pierwszej kolejności to powinno decydować o wyborze. Jeżeli oczekujecie Państwo ustalenia diagnozy medycznej, przepisania leku na zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk, ustalenia somatycznej przyczyny, ewentualnie krótkoterminowej terapii seksuologicznej warto udać się do lekarza seksuologa.

Jeżeli problem dotyczy zaburzonych relacji w związku, konfliktów między partnerami to właściwym wyborem będzie udanie się do psychologa.

Jaka jest różnica między psychiatrą a psychologiem?

Podstawową różnicą pomiędzy psychiatrą a psychologiem jest wykształcenie. Psychiatra jest lekarzem a psycholog nie. Aby uzyskać tytuł psychiatry należy ukończyć Uniwersytet Medyczny (lub Akademię Medyczną), a później zrobić specjalizację w tej dziedzinie medycyny i zdać egzamin państwowy. Psychiatra ma takie same uprawnienia jak inny lekarz do wypisywania recept i wystawiania zaświadczeń lekarskich. Aby zostać psychologiem również należy ukończyć studia (np. na Uniwersytecie), ale nie są to studia medyczne.

Czy udać się do psychiatry czy do psychologa?

Psychiatra jest lekarzem i w leczeniu stosuje przede wszystkim farmakoterapię, interwencje kryzysowe. Jeżeli oczekują państwo stosowania leków np. uspokajających, nasennych, przeciwdepresyjnych lub krótkotrwałego wsparcia w sytuacjach kryzysowych to powinniście udać się właśnie do psychiatry. Psycholog z racji wykształcenia ma podobnie do psychiatry wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiej psychiki. Nie może jednak wystawiać recept. Sprawdzi się jednak jeżeli celem jest podjęcie dłuższej psychoterapii. W razie wątpliwości najlepiej skorzystać na początku z porady psychiatry celem zaplanowania leczenia. Wiele problemów ze zdrowiem psychicznym wymaga bowiem przyjmowania leków i stosowania psychoterapii.

Chciałbym udać się do psychiatry ale wstydzę się lub boję, że zostanę uznany za „chorego psychicznie”

Nie ma powodów do lęku lub wstydu. Psychiatrę jako lekarza obowiązuje tajemnica lekarska i informacje o stanie zdrowia pacjenta nie są nigdzie przekazywane ani upubliczniane.

Co do chorób psychicznych to obecnie większość problemów z którymi zgłaszają się do psychiatry pacjenci są to stany depresyjne, lękowe, zaburzenia snu, które ogólnie określamy mianem zaburzeń psychicznych. Często są one spowodowane nadmiernym stresem i zdarzają się u większości ludzi na pewnym etapie ich życia. Są to najczęściej stany przemijające i mogą być skutecznie leczone.

Jak przygotować się do wizyty u psychiatry?

Przed wizytą proszę zapoznać się z poniższymi punktami, w których wymienię najistotniejsze uwagi. Na wizytę proszę przygotować:

 • dowód osobisty
 • wypisy ze szpitali psychiatrycznych
 • wypisy z innych szpitali
 • listę chorób na jakie państwo leczą się
 • listę leków jakie państwo przyjmują
 • wyniki badań z ostatnich 12 miesięcy
   

Osoby używające okularów lub aparatów słuchowych powinny mieć je ze sobą podczas wizyty.

Jak przygotować się do wizyty u seksuologa?

Na wizytę do mnie proszę przygotować się jak na wizytę lekarską. Proszę o zabraniu ze sobą:

 • dowodu osobistego
 • wypisów ze szpitali
 • listę leków jakie państwo przyjmują
 • listę chorób na jakie się państwo leczą
 • wyników badań z ostatnich 12 miesięcy
   
  Ponieważ jestem psychiatrą a nie ginekologiem to nie wykonuję podczas wizyty badań ginekologicznych. Badanie ginekologiczne w seksuologii, zazwyczaj wymaga wykonania dodatkowych testów  i powinno być wykonane przez przeszkolonego lekarza.